niedziela, 28 grudnia 2014

GASTERIA BICOLOR VAR. BICOLOR

Gasteria bicolor var. bicolor - rodzaj sukulenta pochodzącego głównie z przylądkowej części południowej Afryki. Doskonale nadaje się do uprawy w mieszkaniu. Liście mają wymiary 5 - 20 cm długości i 2.5 cm szerokości. Na brzegu blaszki liściowej występuje jasny pasek w kolorze identycznym jak cętkowanie naskórka, który jest gładki. Wierzchołek liścia ostro zakończony. Rośliny te posiadają układ liści naprzeciwległy. Kwiaty mogą być wytwarzane w dowolnej porze roku, ale szczyt kwitnienia przypada w środku zimy i trwa do wiosny. Kwiatostan to wydłużone grono, znacznie wyższy od liści, osiągając ok. 150 cm wysokości. Kwiaty długości 12 - 15 mm, zwisające, cylindryczne (rurkowate), rozdęte u podstawy (łac. gaster = żołądek, nazwa rodzajowa pochodzi właśnie od kształtu kwiatów) i czerwono różowe. Kapsułka nasiona ma wymiary 12-14 mm i zawiera małe, czarne nasiona o średnicy 2 - 3 mm. Gasteria bicolor var. bicolor jest endemitem występującym w Eastern Cape (Grahamstown). Porasta stanowiska cieniste, pośród kolczastych zarośli gdzie gleba jest płytka często kamienista, a jej podstawę stanowi piaskowiec. Klimat jest suchy oraz gorący, w zimie mróz jest niewielki albo nie występuje. W okresie letnim występują opady w przedziale 500 - 600 mm, natomiast zimą zdarzają się sporadycznie zimne fronty przynoszące obfite opady. Gasteria bicolor var. bicolor jest w stanie przetrwać dość długi okres suszy. 
Gasteria w warunkach domowych jak każdy sukulent doskonale radzi sobie w temperaturze pokojowej. Zimą roślina przechodzi okres spoczynku, dlatego też zapewniamy jej niższą temperaturę ok. 10 stopni Celsjusza. W okresie wegetacji Gasterię podlewamy nie za często, zawsze kontrolując podłoże, które nie może być za mokre. W tym okresie należy podlewać roślinę nawozem przeznaczonym dla kaktusów i innych sukulentów, co ok. 2 tygodnie. Roślina ta nie lubi przeciągów, ale lubi świeże powietrze, tak więc na okres letni możemy wynieść ją  na balkon lub do ogrodu. 
System korzeniowy Gasterii nie jest głęboki, tak więc nie ma konieczności nabywania głębokich doniczek, lepiej zakupić płytszą ale szerszą co jest uzasadnione, gdyż gasteria wytwarza odrosty przylegające do rośliny matecznej z czasem tworząc zwarte "kolonie". Rośliny przesadzamy co kilka lat wczesną wiosną w razie konieczności w innym terminie. Rozmnażanie gasterii bicolor var. bicolor odbywa się zazwyczaj metodą wegetatywną poprzez oddzielanie młodych odrostów. Rzadziej stosuje się nasiona ale nie znaczy to, że rozmnażanie z nasion jest trudne. 


 Ciekawostki na temat aloesu ciąg dalszy: 
  • Aleksander Wielki najechał i podbił wyspę Sokotra, tylko i wyłącznie dla rosnącego tam aloesu, którym jego żołnierze mogli leczyć rany wojenne;
  • Rzymianie wykorzystując wiedzę Egipcjan, dorzucali do ekwipunku liście aloesu;
  • Zapis o aloesie znalazł się również we fragmentach Biblii, w "Księdze Liczb" "...aloes, który Pan posadził...";
  • Aloes był podstawowym ekwipunkiem na statku Krzysztofa Kolumba. To właśnie on przywiózł i podarował Indianom tą magiczną roślinę;
  • W domach kolumbijskich nad drzwiami wejściowymi i w pokojach gościnnych, do dziś wiesza się aloes pobłogosławiony przez szamana z Amazonii, Guajiry lub Putumayo. Jest to symbol, który ma odstraszać złe duchy oraz zapewnić szczęście i bezpieczeństwo. Aloes bez wody i światła powinien zostać świeży, a nawet niejednokrotne zakwitnąć. Oznacza to szczęście dla domowników. W przypadku kiedy aloes wyschnie, wierzy się że wessał złą energię. Aloes przewiązany zieloną tasiemką przywołuje szczęście a czerwoną miłość.
Źródło:http://salonolwin.pl/historia-prawdziwa-aloesu-ciekawostki-temat-aloesu/

Na wesoło :)

Na kaktusie :)













Źródła:Grafika Google

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz