wtorek, 7 października 2014

EUPHORBIA LACTEA CRISTATA


Wilczomlecz mleczny (Euphorbia lactea) To kandelabrowa roślina osiągająca kilka metrów wysokości. Natomiast jego forma grzebieniasta 'Monstruosa' rozrasta się szeroko na kształt koguciego grzebienia. Może mieć białawy, różowy lub zielony odcień. Okazy, które wyglądają jak drzewko, szczepione są na fragmencie pędu typowej rośliny.
Wilczomlecze występują prawie na całej kuli ziemskiej. Gatunki głównie pochodzą z Afryki. Wszystkie mają sok mleczny o działaniu drażniącym skórę. Przy przesadzaniu lub rozmnażaniu należy bardzo uważać, żeby nie dostał się on do oczu. Wygląd wilczomleczy jest różnorodny, trudno więc je opisać w kilku słowach. Czasami przypominają kaktusy a czasami byliny. Wilczomlecze wymagają latem miejsca ciepłego i słonecznego. Zimą pomieszczenie musi być jasne, ale nie tak chłodne jak dla większości sukulentów. Odpowiednia temperatura to 15 stopni Celsjusza. Wszystkie wilczomlecze dobrze znoszą suche i ciepłe powietrze w pokoju. Rośliny te należy uprawiać w żyznej, lekko przepuszczalnej ziemi. Latem powinny być obficie podlewane, podobnie zimą w ciepłym pomieszczeniu. 
Źródła: E. Manke "Kaktusy i inne sukulenty"
            http://www.e-ogrody.pl/Ogrody/51,113408,7374871.html?i=1




Porada: Kaktusy zasilamy po raz ostatni w sierpniu, dzięki czemu ich pędy przestaną jesienią tak intensywnie rosnąć jak latem. Do pomieszczenia zimowego przenosimy rośliny "dojrzałe", mocne. Zimowe niedobory składników pokarmowych uzupełniamy, przesadzając rośliny wiosną do świeżego podłoża.

Na wesoło :) 
Serdecznie zapraszam :
http://muzykawmoichoczach.blogspot.com/

1 komentarz: