sobota, 21 lutego 2015

STETSONIA CORYNE


STETSONIA CORYNE.  Jest to kolejny duży, drzewiasty kaktus, w naturalnym środowisku osiągający wysokość ok. 8 m. Rozgałęzia się od podstawy, a zdrewniały pień może mieć do 40 cm średnicy. Pokryte   niebieskozielonym lub szarozielonym naskórkiem pędy mają 10 cm średnicy i składają się z ok. 9 żeber z dużymi guzkami. Z każdej areoli wyrasta 6-9 cierni zewnętrznych, ok.3,2 cm długości, a także jeden, cierń centralny długości do 7,5 cm. Kwiaty, długości  do 15 cm,składają się z długiej, łuskowatej rurki zakończonej białymi płatkami wewnętrznymi i lśniącozielonymi zewnętrznymi;kwitną w nocy, latem. Później przekształcają się w owoc wypełniony malutkimi, czarnymi nasionami.
  Gatunek występuje na granicy pomiędzy Argentyną i Boliwią, na małych wysokościach (1200-1500 m n.p.m.), a także w Yacuiba w północnej Argentynie i Palos Blancos w Boliwi. Rośnie na skalistych zboczach     górskich w towarzystwie nielicznych roślin. Jest to dobrze znany kaktus kolumnowy, gdyż zarówno siewki, jak i starsze okazy są bardzo atrakcyjne. Jest również jedną  z niewielu roślin hodowanych na szeroką skalę i ciągle obecnych na rynku.Wymaga dobrego światła i ciepła, podstawowego podłoża kaktusowego i temperatury minimum 13 stopni Celsjusza.
Źródło: Rudolf Subik, Libor Kunte "Encyklopedia Kaktusów"

 Ciekawostka: KWIATY 

Kwiaty, niezbędne do rozmnażania się roślin, są obiektem fascynacji laików i specjalistów. Wyrastają bezpośrednio z areoli lub aksilli. Ze względu na kształt wyróżnia się trzy typy kwiatów kaktusów: lejkowate, rurkowate i dzwonkowate. Kwiaty kaktusów rozkwitają zazwyczaj w dzień, ale u niektórych rodzajów następuje to nocą. Kwitną dość krótko. W przypadku większości kaktusów do zapylenia potrzebne są dwa osobniki tego samego gatunku. W naturze pyłek jest przenoszony przede wszystkim przez owady, niekiedy też przez kolibry i nietoperze. W przypadku uprawy kaktusów,  hodowcy przenoszą pyłek z jednej rośliny na drugą za pomocą pędzla. Zapylony kwiat zmienia się w owoc, w którym są nasiona będące następnym pokoleniem roślin.
Źródło: Rudolf Subik, Libor Kunte "Encyklopedia Kaktusów"

Na wesoło:)


Źródło: Grafika Google

2 komentarze:

  1. ciekawa notka

    zapraszam do mnie http://iamemilias.tumblr.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki Twojemu opisowi i zdjęciom udało mi się ustalić nazwę gatunkową tego kaktusa :-) Spotkałam takie w Egipcie, niektóre były naprawdę wielkie (ponad 3,5 m). Gdybyś rzuciła okiem na mojego kaktusa z czerwonym owocem - czy to także STETSONIA CORYNE? Nigdzie nie znalazłam zdjęcia owocu tego kaktusa. Wygląd kolców wskazuje jednak na ten gatunek. Nie mam pojęcia czy inne gatunki też mają takie kolce (jeden znacznie dłuższy?). Pozdrawiam i dziękuję

    OdpowiedzUsuń