niedziela, 6 marca 2016

HAWORTHIA LIMIFOLIA

Nazwa "Haworthia"pochodzi od angielskiego botanika Adriana Hardy Hawortha, który był wielkim znawcą i kolekcjonerem sukulentów w XVIII wieku.
Ojczyzną Haworsji jest Afryka Południowa. Należą one do sukulentów liściowych. W warunkach naturalnych w czasie pory deszczowej gromadzą wodę w grubych mięsistych liściach. Pozwala im to bez trudu przeżyć porę suchą.  
Haworthia limifolia rośnie dziko na skalistych terenach Mozambiku i jest gatunkiem zagrożonym. Roślina ta jest poszukiwana w krajach rodzimych jako lecznicza. Posiada właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.
Haworthia limifolia tworzy niskie rozety pojedyncze lub powoli mnożą się (do 20 rozet) tworzą kępy. Każda rozeta ma 5-6 cm średnicy. Rozety tworzą (12-30) szerokie ciemno zielono-brązowe, szpiczaste liście (2-3 cm) w poprzeczne wypukłe prążki, drobno ząbkowane na brzegu. Liście trójkątne, mięsiste nadają roślinie kształt podobny do wiatraczka.
Wysokość rośliny 15-30 cm, szerokość 15-22 cm.
Starsze rośliny wytwarzają długi (do 35 cm) sztywny pęd kwiatostanowy, na którym osadzone są, drobne, białe kwiaty o mało interesującym wyglądzie. 
Haworsje lubią dobre oświetlenie ale nie bezpośrednie nasłonecznienie. Im więcej słońca tym kolor liści zmienia się bardziej na brązowy.
Zimą w okresie spoczynku, trwającego od późnej jesieni do wczesnej wiosny tolerują temperaturę od 12 do nawet 4 stopni Celsjusza. Nawadnianie latem umiarkowane, pozwalające na przeschnięcie podłoża między kolejnym podlewaniem. Zimą podłoże ledwie wilgotne. 
Haworsje szybko formują odrosty wokół głównej rozety liści. Oddzielone mogą być sadzone jako gotowe rośliny. Jeżeli nie są jeszcze ukorzenione przed posadzenie należy je pozostawić na ok. 3 dni do przeschnięcia. 


HAWORSJA I BIŻUTERIA :)
Źródło: Grafika Google

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz