Wilczomlecz horrida (Afrykańska mleczna beczka)
Rodzina: wilczomleczowate ( Euphorbiaceae)
Wilczomlecze występują prawie na całej kuli ziemskiej. Gatunek przedstawiony dzisiaj pochodzi z Południowej Afryki. Jest to sukulent o wyprostowanych dużych żebrowanych łodygach,koloru niebiesko zielonego,grubości 10-15 cm i wysokości nawet do 150 cm.
Żebra (8-20), wydatne. Ciernie do 4 cm, to właściwie wysuszone resztki jego łodyg kwiatowych, sztywne. Kwitnie latem, kwiaty bardzo małe, zielone lub żółte (5 płatków )
Uprawa jest dość łatwa. Wymaga latem miejsca ciepłego i słonecznego. Zimą pomieszczenie powinno być jasne i nieco chłodniejsze. Starsze rośliny w zimie wytrzymują temperaturę nawet do -8 (przy suchym podłożu).
Latem dość obficie podlewamy. Na obszarach na których rośnie często latem jak i zimą padają deszcze.
Rozmnażamy z nasion lub z sadzonek. Przed umieszczeniem sadzonek w ziemi należy je na pewien czas włożyć do naczynia z ciepłą wodą, aby z pędu wypłyną mleczny sok. Następnie osuszamy, pozostawiając przez kilka dni na świeżym powietrzu. Dopiero tak przygotowane sadzonki można wsadzić do mieszanki ziemi z piaskiem.
Roślina ta zawiera trujący sok mleczny o działaniu drażniącym skórę. Przy przesadzaniu lub rozmnażaniu należy uważać, żeby nie dostał się do oczu.
Nawozimy latem niewielką ilością nawozów mineralnych przeznaczonych do kaktusów.
Euphorbie rosną stosunkowo szybko. Przesadzamy je wiosną, ale tylko rośliny z silnie rozrośniętymi korzeniami.
Źródło: Grafika Google
CIEKAWOSTKA:
ANTYCZNY MIŁOŚNIK SUKULENTÓW
Bardzo ciekawa jest historia pochodzenia łacińskiej nazwy wilczomleczy: EUPHORBIA. Ma ona związek z postacią władcy o imieniu Juba II, król Numidii a później Mauretanii. Juba zyskał opinię dobrego władcy i zasłyną jako wszechstronny badacz. Pisał książki o przyrodzie, geografii i sztuce.Organizował także wyprawy geograficzno-przyrodnicze. Osobistym lekarzem Juby był Grek o imieniu Euphorbus. Na jego cześć jednej z roślin król nadał nazwę Euphorbia. Nie wiemy dziś z pewnością jaki to gatunek, wiadomo jedynie że lateks tej rośliny był dobrym środkiem na przeczyszczenie. Rzymski pisarz Pliniusz pisał że owa roślina pochodziła z gór Atlasu w dzisiejszym Maroku. Eksperci twierdzą, że była to Euphorbia resinifera, która tam rośnie, i której lateks od dawna znany jest z takich właściwości.
Źródło:"Kaktusy i inne" No.1 vol.8
Grafika Google
Biżuteria naturalna :
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz