sobota, 14 marca 2015

SULCOREBUTIA RAUSCHII


Gdy w 1969 roku ukazał się opis gatunku, rozpoczęła się pogoń za tymi nietypowymi roślinami i każdy chciał je mieć w swojej kolekcji. Są to ciekawe osobniki, nieosiągające dużych rozmiarów-pęd ma zazwyczaj średnicę 3,2 cm i taką samą wysokość, i wypuszcza pędy boczne. Z eliptycznych areoli wyrasta około 10 cierni zewnętrznych długości 1-2 mm, przylegających do pędu i przypominających pająka. Ciemnoróżowofioletowy kwiat ma średnicę około 3,2 cm i taką samą długość. Kwitnie w dzień. 
Gatunek ten został odkryty wysoko w górach Boliwii przez W. Rauscha, sławnego austriackiego eksperta w dziedzinie kaktusów południowoamerykańskich. To jemu zawdzięcza swoją nazwę. Rośnie na wysokości około 2400 m n.p.m., na wzgórzach otaczających miasto Zudanez w boliwijskiej prowincji Chuiquisaca, wśród traw i karłowatych krzaków. W przeszłości ze względu na swoją rzadkość była to roślina dostępna tylko w postaci szczepionej, jednak obecnie większość hodowców stara się uprawiać ja na własnym systemie korzeniowym. Kaktusy te rosną powoli, jednak zachowują naturalny wygląd i nie puszczają tyle pędów bocznych, ile rośliny szczepione. W lecie dobrze wystawić je na powietrze. Najlepiej rosną w dobrze przepuszczalnym podkładzie. Zimowanie powinno przebiegać w niskiej temperaturze i widnym miejscu. 
Źródło:Rudolf Subik, Libor Kunte "Encyklopedia Kaktusów"

 CIEKAWOSTKA:
Carl Spitzweg (1808-1885) niemiecki malarz, który malował ludzi, przede wszystkim różnorakich "dziwaków". Ponieważ miłośnicy kaktusów i sukulentów do takich się zaliczają, nic dziwnego, że i oni stawali się tematem jego prac. Dwa obrazy Spitzwega są nieco znane kaktusiarzom. To Przyjaciel kaktusów (ok. 1856 r.) i Miłośnik kaktusów (ok 1850 r.).  Z pewnością obrazy są jakimś spojrzeniem na ówczesną epokę w kaktusiarstwie (można z nich np. wywnioskować, że opuncje trzymało się w drewnianych skrzynkach ), a także mocna poszlaka na to, że sukulenty musiały być wtedy modne, przynajmniej w Niemczech. 
Źródło:Kaktusy i inne No.2 vol.8

Na wesoło :)


Źródło:Grafika Google

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz