Aloe variegata (aloes pstry, aloes tygrysi )- występuje na dużych obszarach, w suchych i półsuchych regionach Południowej Afryki i w południowej części Namibii. Nie wyciągnięte rośliny mają około 30 cm wysokości i prawie tyle szerokości. Pojedyncze liście są lancetowate, około 15-20 cm długości i są rozmieszczone w trzech szeregach po 6-8 liści każdy. Każdy liść ma po spodniej stronie wyraźny grzbiet i na przekroju przypominają literę "V". Kolor liści może być zmienny. W doniczce tego nie zobaczymy, ale przy uprawie w ogrodzie w zależności od siedliska i warunków klimatycznych są ciemnozielone przy dostatecznej ilości wody lub czekoladowo brązowe, gdy roślina doświadczyła suszy. Tworzą go nieregularne jasne plamy ułożone w bardziej lub mniej regularne paski. To z powodu tych pasków nosi miano tygrysiego. Białe brzegi liści zaopatrzone są w gęsto ułożone lecz nie wielkie zęby.Aloes pstry bo tak też jest czasem nazywany, jest najchętniej zakwitającym w mieszkaniu gatunkiem aloesu. Wytwarza dość wysoki jak na niewielką roślinę pęd kwiatostanowy. Sam kwiatostan jest luźnym gronem, w którym znajduje się nawet 30 zwisających, rurkowatych kwiatków długości do 4,5 cm. Kwiaty aloesu wytwarzają dużo nektaru dlatego w naturze są chętnie odwiedzane przez ptaki i owady na tyle małe bu dostać się do nektarników przez wąską rurkę kwiatu. Sam owoc jest trójkomorowy. W każdej komorze ciasno ułożone są nasiona zaopatrzone w dwa skrzydełka. Tak roślina przystosowała się do rozsiewania nasion przez wiatr.Kolor kwiatu najczęściej ceglasto czerwony z lekkim zazielenieniem. Kwitnie najczęściej koniec zimy i wczesna wiosna, choć w doniczkach mogą kwitnąć także późną jesienią.
Jest to afrykański sukulent więc odpowiednim stanowiskiem dla niego będzie jak najjaśniejszy parapet. W okresie wegetacji wystawiamy roślinę do ogrodu, na balkon lub choć na zewnętrzny parapet połudnowego okna.
CIEKAWOSTKA:
Aloe variegata po raz pierwszy zostało odkryte dla europejczyków przez ekspedycję Simon van der Stel w dniu 16 października 1685 roku. Pierwsza publikacja wizerunku rośliny pojawiła się w Paryżu w 1689 roku.
Rdzenni Afrykańczycy mają wiele wierzeń związanych z tą rośliną. Np. zbierają i wieszają ten aloes w chatach gdzie są młode kobiety. Jeśli zakwitnie to oznacza, że mieszkająca w chacie kobieta jest płodna i będzie miała dużo dzieci.
Źródło: https://naradka.wordpress.com/tag/aloe-variegata/
Na wesoło:
Źródło:Grafika Google
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz