Ten kolumnowy gatunek ma pędy o wysokości ok.1.8 m, a średnica poszczególnych odgałęzień to 7,5-12 cm. Nie wytwarza głownego pędu i rozgałęzia się przy samej ziemi. Z wełnistych areoli wyrasta 7-9 cierni zewnętrznych, 1-4 centralnych, a także długie, białe włoski pokrywające szczelnie roślinę. Kwiaty pojawiają się blisko szczytu i są różowe. Owoc jest wyschniętą jagodą z przypadkowo rozmieszczonymi nasionami.
Kaktus ten występuje w południowej Boliwii, a także w Argentynie. Rośnie wysoko w górach, a jego najbliższym krewnym jest z pewnością roślina O. trollii, którą przypomina, i to nie tylko sylwetką, ale też organami rozrodczymi. Rozmnażanie i uprawa są bardzo łatwe, a zasady takie same jak dla innych południowoamerykańskich kaktusów z rodzaju Cereus. Ze względu na długie, białe włoski już w drugim roku po zasianiu siewki są atrakcyjne. Rośliny te niechętnie kwitną w kolekcjach.
Źródło:"Encyklopedia kaktusów" R. Śubik, L. Kunte
Źródło: Grafika Google
SAŁATKA Z KAKTUSA
Składniki: 1 słoik (40-50 dkg.) liści kaktusa jadalnego
30 dkg. pomidorów
10 dkg. cebuli
10 dkg. sera koziego
2 awokado
oregano, oliwa, papryczki jalapenos, 1 ząbek czosnku
Sposób przygotowania: osącz i pokrój w paski liście kaktusa, wymieszaj z posiekaną kolendrą, pokrojoną w paseczki cebulą, pokruszonym serem, pokrojonymi pomidorami, awokado i jalapenos. Posyp oregano i polej oliwą
Źródło: http://ugotuj.to/ugotuj/39175009/salatka+z+kaktusa+meksykanska/p/
Ciekawostka:
Kieszonkowy kaktus to najnowszy wynalazek w branży breloczków.
Na szczęście nie musisz być ogrodnikiem by utrzymać je przy życiu. Podlewaj je rzadko (w zależności od pory roku) i wystawiaj je na słońce tak często jak możesz. Kiedy osiągną już odpowiedni rozmiar, możesz usunąć je z breloczka i przesadzić do ogródka lub doniczki w domu. Zanim to jednak nastąpi stanowić będą najbardziej oryginalny breloczek na świecie.
Źródło: http://kaktusy.cba.pl/curious.html
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz