piątek, 15 maja 2015

MAMMILLARIA HAHNIANA



Mammillarie zaliczają się do kaktusów najbardziej lubianych przez kolekcjonerów. Pod względem liczby gatunków, a jest ich około 200, rodzaj ten należy do największych w całej rodzinie Cactaceae. Pośród takiej ilości gatunków znajdują się również rośliny o małych wymaganiach , które całkowicie zadowala usytułowanie na parapetach okiennych. Nadają się więc dla początkujących. Z drugiej strony rodzaj ten wzbudza zainteresowanie wielu specjalistów ze względu na swoją różnorodność pod każdym względem. Powstały liczne kolekcje samych mammillarii, a także związek miłośników roślin należących do tego gatunku.
Mammillaria hahniana - kulisty pęd o średnicy do 12 cm, podzielony jest na małe brodawki (ok. 8 mm długości), na których końcach znajdują się areole z kosmatymi cierniami; 20-30 białych, włosowatych cierni bocznych, długości do 1,5 cm oraz 1-3 lub więcej białych cierni środkowych często z ciemniejszymi czubkami długości do 8 mm. Kwitnie blisko szczytu girlandą fioletowawo-czerwonych kwiatów i pełnych żółtych pylników, długości 1,5-2 cm i podobnej średnicy.
Z rany kaktusa płynie białe mleczko roślinne. Znalezienie tego gatunku w środowisku naturalnym nie jest trudne, gdyż występuje on w wielu miejscach w Sierra Jalpan (Guanajuato, Queretaro), gdzie rośnie na skalistych zboczach i urwiskach w Meksyku.
W latach 20 i 30 XX wieku był to prawdopodobnie najczęściej zbierany kaktus w całym Meksyku. Obecnie hobbyści z powodzeniem otrzymują rośliny z nasion, a stosując się do podstawowych zasad nie mają problemu z uprawą.
Mammillaria hahniana wymaga pełnego nasłonecznienia, podstawowego podłoża kaktusowego  z dodatkiem wapnia, temperatura minimalna to 10 st.Celsjusza. 





Ciekawostka:
Szereg gatunków mammillarii jest zagrożonych wyginięciem na naturalnych stanowiskach, w wyniku niszczenia siedlisk i nadmiernego pozyskiwania do hodowli. Dwa gatunki zostały uznane przez IUCN za wymarłe w naturze (kategoria zagrożenia EW): Mammillaria glochidiata i guillauminiana, dziewięć kolejnych za krytycznie zagrożone (kategoria zagrożenia CR): M. albiflora, M. anniana, M. berkiana, M. brachytrichion, M. guelzowiana, M. herreare, M. marcosii, M. sanchez-mejoradae M. schwarzii.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Mamilaria



A może tatuaż? ;)
Źródło:Grafika Google

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz