Frederico Guillermo Leninghaus, kolekcjoner kaktusów pracujący w Brazylii, przesłał pierwszy okaz tego gatunku do Europy w roku 1894. Rok później został sklasyfikowany jako Pilocereus leninghausii. W środowisku naturalnym wygięty lub pochylony kolumnowy pęd osiąga 90 cm wysokości przy średnicy ok.10 cm. Pochyły szczyt pokryty jest licznymi, cienkimi cierniami. Pęd składa się z ok. 30 żeber, ich krawędzie są gęsto usiane wełnistymi areolami, z których wyrasta 15-20 cienkich cierni zewnętrznych i 3-4 grubszych cierni centralnych. Żółte kwiaty pojawiają się na szczycie i kwitną 4-5 dni, a ich średnica dochodzi do 6 cm.
Obszar występowania tego gatunku został określony bardzo ogólnie jako teren brazylijskiego stanu Rio Grande do Sul. Wiadomo jedynie, iż rośnie na wapiennych ścianach skalnych, takich jak w miejscu, gdzie został odkryty w pobliżu Montenegro, a także na północ od Canela, gdzie zebrał go F.Ritter. Gatunek ten może być rozmnażany z nasion, jednak siewki w pierwszym sezonie rosną wolno, a wzrost przyspiesza w drugim roku po wysianiu. Wymagają lekko kwaśnego podkładu i w młodości najlepiej rosną w częściowym cieniu. Kilka kaktusów w jednej płytkiej doniczce może wyglądać imponująco. To również zachęca je do rozwijania pokaźnego systemu korzeniowego.
Źródła: Rudolf Subik, Libor Kunte "Encyklopedia Kaktusów"
Źródło: Grafika Google
Na wesoło :)
Smacznego!
Zaskakujące zastosowania kaktusów:
- Stosowanie kaktusów jako środek do wytwarzania czerwonego barwnika (opuncja).
- W przypadku odpowiednio dużych i zdrewniałych gatunków - materiał na opał.
- Niektóre mogą być stosowane jako oczyszczający szampon a nawet ekologiczny płyn do mycia naczyń.
- Owoce i nasiona niektórych gatunków wykorzystuje się przy produkcji egzotycznych win oraz wódki (popularnej szczególnie w Meksyku Tequili).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz