niedziela, 21 września 2014

CEPHALOCEREUS SENILIS

   Cephalocereus senilis, zwany jast popularnie "głową starca". Określenie to pochodzi od długich, cienkich, białych cierni, przypominających gęste, siwe włosy. Ten kolumnowy kaktus w ojczystym Meksyku osiąga 15 m wysokości . Kwiaty ma niepozorne, bladożółte. Najbardziej interesujące jest jego cefalium, pokrywające cały wierzchołek. Cefalocereus źle reaguje na nadmiar wody, dlatego też podłoże w doniczce trzeba posypać warstwą piasku. Ziemia powinna być bardzo przepuszczalna, mineralna. Kaktus ten przechodzi dwa okresy spoczynku, wymaga wtedy zupełnej suszy. Podczas spoczynku w pełni lata trzeba go trzymać przez dwa tygodnie w cieple, zaś zimą w temperaturze nie przekraczającej 5 stopni C. Nie należy go wtedy prawie wcale podlewać. 
  Wodę dostarcza się roślinie tylko wlewając ją na podstawkę. Nie możemy przecież zamoczyć wspaniałego owłosienia!. Jeżeli roślina się zakurzy, należy ją po prostu umyć i natychmiast osuszyć. Pozostawienie choćby śladu wilgoci oznacza gnicie. Cefalocereus senilis rozmnaża się z nasion. 
  żródło "KAKTUSY I INNE SUKULENTY" Elisabeth Manke

      CEFALIUM- górna zazwyczaj część pędu, na której skupione są areole. Z nich wyrastają kwiaty. Areole w cefalium są porośnięte włoskami, szczecinkami lub tzw. wełną. 

    NA WESOŁO :)


1 komentarz: