niedziela, 14 sierpnia 2016

NOTOCACTUS SULPHUREUS

Notocactus sulphureus został odkryty w 1970 r. przez F. Rittera. Gatunek ten  pochodzi z Urugwaju, północnej części Argentyny i południowej części Brazylii. Kaktus ten ma zazwyczaj kulisty pęd, dopiero starsze osobniki stają się kolumnowe, wysokości około 45 cm i średnicy 10-12 cm.
Ciernie (14-16) długości 0.5-2 cm koloru bursztynowo złotego, a młode pomarańczowe. 
Jak większość przedstawicieli rodzaju Notocactus sulphureus również ma żółty kwiat z krwawoczerwonym znamieniem, średnicy 4 cm. Kwiaty pojawiają się na najmłodszych areolach na szczycie rośliny, otwierają się w środku dnia i zamykają nocą. Obfitość pięknych kwiatów można uzyskać, dostarczając roślinie odpowiednią ilość wody (najlepsza deszczówka, umiarkowane podlewanie), zapewniając przepuszczalne lekko kwaśne podłoże i zimowanie w niskiej temperaturze( 8-10 stopni).
Jak wiele kaktusów z rodzaju Notocactus, roślina ta jest dobra dla hodowców nawet z niewielkim doświadczeniem, gdyż znosi błędy w uprawie.
Roślinę rozmnaża się przez łatwo kiełkujące nasiona lub z odrostów.










 Na wesoło :)
Idealna dekoracja do ogrodu!

Źródło: Grafika Google

środa, 3 sierpnia 2016

GYMNOCALYCIUM PLATENSE

Gymnocalicja należą do jednych najbardziej lubianych kaktusów. Znanych jest około 100 gatunków, a z takiej liczby nawet początkujący kolekcjoner wybierze coś dla siebie. Na ogół są to mało wymagające rośliny, które znoszą nawet pewne błędy w uprawie. Bardziej doświadczonych kolekcjonerów przyciąga różnorodność gatunków z rodzaju Gymnocalycium. Różnią się między sobą ociernieniem, kształtem pędów, barwą skórki oraz kwiatów, które mogą być białe, żółte, zielone, różowe, czerwone i fioletowe. Liczba gatunków wskazuje na to, że rodzaj ten występuje na dużym terytorium, które obejmuje częściowo Boliwię, Paragwaj, Urugwaj, Argentynę i Brazylię.
Gymnocalycium platense pochodzi z Argentyny z rejonu Buenos Aires oraz z Boliwii. W naturalnym środowisku występuje w górach Pampas wśród kamieni (300-700 m n.p.m.). Gatunek ten został odkryty w 1895 r. przez Włocha Carlosa Luisa Spegazziniego.
Kaktus kulisty, nieco spłaszczony w odcieniach od zielonego przez szarobrązowy do niebieskozielonego, kolor zależy od wysokości na jakiej rośnie. Na ogół dorasta do 10 cm wysokości i 6-10 cm średnicy. Mają po 10-14 wyraźnych, karbowanych, zaokrąglonych żeber.
Z areoli wyrasta po 6-7 cierni długości jednego centymetra w kolorze brązowoczerwonym lub szarym. Kwiaty białoróżowe z czerwonawym środkiem otwierają się w słońcu. Kwitnie wczesnym latem. Wysokość kwiatu to 3-6 cm, a szerokość to około 4 cm.
Kaktus ten jest łatwy w uprawie, wymaga rozproszonego światła, podstawowego podłoża kaktusowego, a temperatura minimalna to 10 st. Celsjusza.
Gymnocalycium - ogólna nazwa wywodzi się od grackich słów: gymnos - nagiego i calyx - kielicha, co oznacza nagi kielich.


 Na wesoło :)

Kaktusowych snów! :)