niedziela, 25 października 2015

CEREUS SP. "WILD CREST"



Cereus sp."Wild Crest" nazwa rodzaju oznacza po łacinie świecę i nawiązuje do kształtu tych w większości kolumnowych kaktusów, chociaż bywają też gatunki rozgałęzione i krzaczaste, do takich należy "Wild Crest". Kaktus ten pochodzi z Meksyku. Pokrój ma kolumnowy ale rozgałęzia się od razu od podstawy. Tworzy dużo nieregularnych zielonych form o czubatych kształtach z białą wełną na górze. Jego krótkie, cienkie, czerwonawe ciernie zebrane są w gęste kępki i umiejscowione nieregularnie. Wyglądem bardzo przypomina zielonego koralowca. Występuje kilka innych podobnych form tego kaktusa, które przyciągają uwagę kolekcjonerów a "Wild Crest" jest popularny i ogólnodostępny. Dzięki zwartej formie i niewielkim rozmiarom często jest ozdobą małych ogródków, szklarni i parapetów okiennych. Cereus ten dobrze rośnie na własnych korzeniach. Przy prawidłowej uprawie rozrasta się tworząc kępy na różnych poziomach. W porównaniu do innych cereusów jest średnio odporny na niskie temperatury. Dolna granica to 10 st. Celsjusza a nawet niewielki przymrozek może roślinę zabić. W okresie wegetacji podlewamy kiedy ziemia zupełnie przeschnie. Kaktus ten jest podatny na gnicie korzeni. Potrzebuje dobrze przepuszczalnego podłoża z niewielką ilością piasku i żwirku. W okresie spoczynku podlewamy bardzo rzadko niewielką ilością wody. Przesadzamy średnio co dwa lata. Potrzebuje dużo światła a w okresie letnim należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia. Od wiosny nawozimy nawozem do kaktusów. 


Ciekawostka
kawa z nutką kaktusa- czemu nie :)

źródło: Grafika Google

niedziela, 4 października 2015

ECHINOFOSSULOCACTUS LLOYDII



Ten gatunek wytwarza kulisty pęd o średnicy ok.12 cm. Liczne pofałdowane żebra mają jasne areole, z których wyrasta ok.8 cierni zewnętrznych i 3 centralne, a skierowany ku górze cierń w samym środku może mieć 10 cm długości i często jest podkręcony. Kwiaty są białe z fioletową smugą przez środek każdego płatka. Owoc to zielona jagoda, która z czasem czerwienieje, zawierająca kuliste, czarne nasiona. F.E. Lloyd jako pierwszy natrafił na tę roślinę 7 sierpnia 1908 roku na stanowisku obok miasta Zacatecas, w stanie noszącym tę samą nazwę. Gatunek ten rośnie na płaskich terenach, często w cieniu towarzyszących krzaków. Zasady uprawy są takie same jak innych członków rodzaju. Biorąc pod uwagę ogromne zróżnicowanie, należy włączać do kolekcji jedynie rośliny o znanym pochodzeniu. Tylko w ten sposób kolekcja może zachować botaniczną wartość. Rośliny te nie powinny być krzyżowane z innymi przedstawicielami gatunku z innych lokalizacji. 
źródło: Rudolf Subik, Libor Kunte "Encyklopedia Kaktusów"







Ciekawostka :
Kaktusy i kobiety

1. Notocactus agnetae
od imienia AGNES ROGGEN, żony Sr P.A.Roggena - autora badań pomocniczych

2. Mammillaria anniana
od imienia ANNI LAU, żony Alfreda B.Lau'a, meksykańskiego badacza i znawcy kakt. (Echinocereus laui, Lobivia laui, Mammillaria laui, Parodia laui, Turbinicarpus laui, Parodia salmonea v. lau-multicostata).

3. Gymnocalycium bruchii v. brigittae
od imienia BRIGITTE PILTZ, żony Joerga Piltza niem. znawcy kakt. dystrybutora nasion (Gymnocalycium piltziorum)

4. Mediolobivia (Rebutia) carmeniana
od imienia CARMEN ROSA ESTRADE, Indianki z Uniwersytetu Salta w Argentynie

5. Mammillaria carmenae
od imienia CARMEN GONZALES-CASTANEDA, żony autora opisu kakt.

6. Mediolobivia christinae
od imienia CHRISTINA TEJON, badaczki kakt. i rysownika z Muzeum La Plata (Argentyna)

7. Arrojadoa dinae
od imienia DINA BUINING, żony Alberta H. Buininga, holend. wybitnego znawcy kaktusów płd. ameryk., zbieracza kakt. w Brazylii, autora opisów (Buiningia sp., Parodia buiningiana, Rebutia buiningiana, Gymnocactus buiningii, Notocactus buiningii, Uebelmannia buiningii)

8. Lobivia dragai
od imienia DRAGA FRIČ, żony Alberta V.Friča b. znanego czeskiego zbieracza kakt., prace nad systematyką kakt. (Parodia friciana, Gymnocalycium fricianum, Notocactus fricianus, Echinopsis fricii, Lophophora fricii, Stenocereus fricii i inne)

9. Lobivia emmae
od imienia EMMA BACKEBERG, żony Curta Backeberga, znanego niem. znawcy i zbieracza kakt. (7 ekspedycji badawczych), autora opisów kakt. i książek w tym monografii "Die Cactaceae" (Backebergia sp., Lobivia backebergiana, Mammillaria backebergiana, Parodia backebergiana, Echinopsis backebergii i inne)

10. Notocactus eugeniae
od imienia EUGENIA VAN VLIET żony Dirka van Vlieta (Notocactus vanvlietii) wspierająca go w zbieraniu kakt. odkrywczyni gatunku

11. Melocactus evae
od imienia EWA, nazwa nadana przez węg. zbieracza i znawcę kakt. kubańskich Zoltana Meszarosza

12. Gymnocalycium monvillei v. gertrudae
nazwany przez Gerta Neuhubera (Gymnocalycium neuhuberi) austr. zbieracza i znawcę kakt. (szczególnie rodz. Gymnocalycium) imieniem GERTRUDA LUGMYAR od wielu lat pomagającej mu w opiece nad roślinami

13. Mammillarai heidiae
od imienia HEIDI KRÄHENBÜHL odkrywczyni gatunku. Felix Krähenbühl, to szwajc. miłośnik kakt. (Mammillaria kraehenbuehlii, Mammillaria felicis)

14. Opuntia heliae, Heliabravoa sp.
od imienia HELIA BRAVO-HOLIS prof. z Instytutu Biologii Mexico-Chapultepec (Mammillaria bravoae, Echinofossulocactus bravoae, Opuntia bravoana)

15. Cleistocactus hildegardiae, Hildewintera sp.,
od imienia HILDEGARDA WINTER siostry Friedricha Rittera wybitnego znawcy i odkrywcy niezliczonej ilości kakt. (Aztekium ritteri, Cleistocactus ritteri, Espostoa ritteri, Lobivia ritteri, Mammillaria ritteriana, Gymnocalycium ritterianum) która przez dziesiątki lat pośredniczyła w przekazywaniu roślin i nasion od brata

źródło: http://prac.im.pwr.wroc.pl/~polowcz/Kobiety_i_Kaktusy.html


Na wesoło:)


 źródło: Grafika Google