sobota, 12 września 2015

GYMNOCALYCIUM MIHANOVICHII "Hibotan"

Wśród anomalii pigmentowych kaktusów najbardziej interesujące są formy zupełnie pozbawione zielonego barwnika- chlorofilu. 
Wówczas pojawiają się kolory wywołane obecnością w rośnie innych barwników,  które w normalnych warunkach tłumione są przez chlorofil. 
Liczba tego typu form,  które udaje się z powodzeniem uprawiać jest ze względu na ich małe zdolności przeżycia ograniczona i tak naprawdę to rzadko które są rozpowszechnione.
Największą popularnością cieszą się barwne mutanty gatunku Gymnocalycium mihanovichii (frierdrichii). Pierwotne ubarwienie rośliny jest ciemnozielone do prawie czekoladowego.  W Japonii udało się przed wielu laty wyhodować liczne mutanty o różnych odcieniach żółtej, różowej,  fioletowej do prawie czarnej.  Z największym powodzeniem uprawia się jednak soczyście czerwone rośliny określane jako "Hibotan" lub także "Rubra". Dzięki wyjątkowej witalności i zdolności tworzenia pędów bocznych rozmnaża się ich stosunkowo dużo i w ten sposób stały się bodaj najbardziej popularnymi kaktusami.
Biorąc pod uwagę , iż rośliny te są zazwyczaj szczepione na kserofitycznych podkładkach Hylocereus, doświadczonym hodowcom zaleca się przeszczepianie ich na Myrtillocactus geometrizans.  A to dlatego, iż Hylocereus przystosowany jest do gorących , suchych warunków i źle reaguje na zimowanie w niskiej temperaturze .
Najlepszym sposobem rozmnażania jest szczepienie odrostów (długości ok.1,25 cm), których roślina wypuszcza bardzo dużo . Ze względu na krótki żywot tych roślin warto mieć nowe okazy .



Źródło : Rudolf Šubik, Libor Kunte "Encyklopedia kaktusów"
             Aleksander Lux, Roman Stanik "Leksykon kaktusów"



Na wesoło :)

 Idziemy na zakupy ;)