Haworthia attenuata - haworcja wąskolistna, jest gatunkiem szybko rosnącym. Jej liście pokryte są białymi, wypukłymi brodawkami przypominającymi perełki. Brodawki te na spodniej stronie liści są uporządkowane w szeregi. Sukulenty te wyglądają podobnie do gasterii i pochodzą również z południowej Afryki.
Stanowisko jasne z dużą ilością światła, lecz osłonięte przed padaniem bezpośrednich promieni słonecznych. Temperatura pokojowa w zimie najlepiej w granicach 10 stopni Celsjusza. Podlewanie jak w przypadku każdych sukulentów - dość ubogie,ziemia w okresie letnim powinna być lekko wilgotna, w zimie podlewamy raz na dwa - trzy tygodnie. W okresie intensywnego wzrostu zalecane jest stosowanie nawozów do sukulentów. Haworcja kwitnie na przełomie lutego i marca.
Podłoże powinno być żyzne i próchnicze z niewielkim dodatkiem gliny. Haworcje najłatwiej rozmnożyć odejmując od dużych roślin wytwarzanie przez nie liczne odrosty. Można także sporządzić sadzonki liściowe, które dobrze się ukorzeniają jeśli przed wsadzeniem ich do wilgotnego podłoża obeschną przez kilka dni na powietrzu.
CIEKAWOSTKA:
TOWARZYSTWO HAWORCJI (Wielka Brytania) W naszym kraju Haworcje nie są tak popularne jak w Anglii. Za rok swoje 30-lecie będzie obchodzić powstałe tam w 1986 roku Towarzystwo Haworcji (Haworthia Society). Towarzystwo zawiązało się jako mała grupka miłośników haworcji i zaczęła wydawać newsletter, 3 lata później przemianowany na Haworthiad. Czasopismo ukazuje się 3 razy do roku.
Pismo i towarzystwo swoje zainteresowania skupia obecnie już nie tylko na Haworcjach, ale również na pokrewnych rodzajach: Aloes, Astroloba, Gasteria...
Towarzystwo liczy wielu członków, większość z zagranicy, organizuje coroczne spotkania. Więcej informacji można znaleźć na stronie Towarzystwa : http://www.haworthia.org
Źródło: "Kaktusy i inne" No.3 vol.7
Dobry pomysł!
Źródło:Grafika Google