Astropytum capricorne syn: Echinocactus capricornis. Nazwa tego gatunku capricorne oznacza "kozie rogi" i odnosi się do powyginanych cierni, które autorowi opisu przypominały rogi kozy. Pędy tego gatunku w środowisku naturalnym przyjmują formę krótkiego walca (wysokość 60 cm, średnica 15 cm), jednak okazy w kolekcjach mają kształt bardziej kulisty. Naskórek usiany jest plamkami. W najmłodszych partiach rośliny plamki są brązowe i stopniowo zmieniają się w białe. Długi ciernie, do 7 cm, z najstarszych areoli mogą odpadać lub się łamać. Piękne, błyszczące, żółte kwiaty z ciemnoczerwoną gardzielą mają średnicę do 7 cm. Kwiaty dzienne, występują wczesnym latem, wyrastają z areoli w pobliżu wierzchołka.
W środowisku naturalnym gatunek ten występuje w południowej części stanu Coahuila, pojawia się również w sąsiednim stanie Nuevo León (Meksyk). Jest bardzo lubiany przez hodowców i można go znaleźć niemal w każdej kolekcji. Jeśli tylko przestrzegane są podstawowe zasady - dobrze przepuszczalny podkład, całkiem suche zimowanie, pełne nasłonecznienie - uprawa nie sprawia żadnych problemów.
źródło: "Encyklopedia kaktusów" Rudolf Śubik
CIEKAWOSTKA:
SZCZEPIENIE KAKTUSÓW: Niektóre kaktusy mają z natury słabe albo wrażliwe na choroby korzenie. Takim roślinom możemy pomóc, stosując szczepienie. Dzięki temu zabiegowi daje się też uratować rośliny nadgniłe lub uszkodzone. Istnieją ponadto gatunki i odmiany rosnące wyłącznie na podkładkach. Dobry termin na szczepienie - miesiące letnie, suche i ciepłe. Na podkładki najlepiej nadają się kaktusy kolumnowe np. gatunki z rodzaju Cereus.
źródło: "Kaktusy i inne sukulenty" Elizabeth Manke
NA WESOŁO :)
źródło: grafika Google